- Et energikick!
10.03.10 - - Som på den første daten må kjemien stemme før man går i dialog om en fusjonsprosess, mener Sigurd Haavik d.y. (Innovation) og Nicolai Strate (CoCoCo).
-Kjemien må stemme før man går i dialog om en fusjonsprosess, mener Sigurd Haavik d.y. (Innovation, til høyre) og Nicolai Strate (CoCoCo til venstre).
Av: Anne Cathrine Røste
Konsulentguiden ønsket å høre om de ansatte fortsatt snakker sammen etter noen uker i samme hus i Inkognitogaten på Frogner.
Og vi kan melde om foreløpig fryd og gammen hos CoCoCoetter fusjonen: Det danske selskapet Copenhagen Consulting Company (CoCoCo) slo seg nettopp sammen med det norske selskapet Innovation. Innovation ble etablert i 1992 og har i mange år vært et av de ledende strategiske konsulenthus i Norge, mens CoCoCo kom som et friskt pust i den norske konsulentbransjen for et par år tilbake.
-Vi ønsker å fremstå som et alternativ til ”den mystiske og hemmelige ” bransjen og er derfor opptatt av den menneskelige dimensjonen i vår bistand til våre kunder, sier Sigurd Haavik d.y. og betegner fusjonen som et ”energikick” for de ansatte.
- Det aller viktigste er hvordan
en fusjonsprosess føles for de ansatte.
En fusjonsprosess er som en forelskelse
– ikke som et fornuftsekteskap.
Cococo
- Hos oss holder det ikke å være best i klassen, vi ønsker rådgivere med personlighet og som satser på et langt karriereløp som rådgiver, sier Nicolai Strate.
Danske Nicolai Strate mener også det er enkelt for dansker å jobbe sammen med nordmenn – selv om det finnes enkelte forskjeller mellom å gjøre business i Norge eller Danmark.
-I Norge er det vanlig med ”small talk” før man setter i gang med business, mens vi i Danmark gjerne går rett på sak, sier han. Dansker er også raske til å etterspørre pris på tjenesten, mens norsk business ofte handler om å bygge relasjoner før spørsmålet om pris kommer på banen.
Små detaljer kan avgjøre om fusjonen blir vellykket
- Som rådgivere i mange fusjonsprosesser vet vi om noen av fallgruvene en fusjonsprosess innebærer, sier de to lederne.
Våre beste tips til en vellykket fusjonsprosess i kompetanseforetak er:
· Bruke tid i den i den innledende fasen til å bli godt kjent
· Vær sikker på at det kan etableres en god kjemi mellom nøkkelpersoner i den fusjonerte virksomheten
· Søke etter et felles verdigrunnlag for hvordan man ønsker å drive virksomheten
I fusjonsprosessen er det viktig å kartlegge de små detaljene som utgjør selskapenes identitet, mener Sigurd Haavik d.y.
- Det er viktig å ta seg god tid for å bli kjent med hverandres vaner fra hvordan de foretrekker kaffen servert til hvordan dialogen med kunder, og presentasjon av selskapet utføres.
CoCoCo i Norge teller nå 22 ansatte hvorav 7 partnere. Selskapet ser for seg å rekruttere ytterligere nye rådgivere i løpet av 2010/11 i takt med en økende oppdragsmengde, men er opptatt av å tilpasse veksten etter etterspørsel i markedet.
Abonner på nyheter fra Konsulentguiden »



