Investeringsviljen fortsetter å øke

– Investeringsviljen fortsetter å øke i Norge, til tross for internasjonal uro,
sier kommunikasjonsdirektør Anders Lindgren i it-konsulentselskapet Steria.
– 2008 ligger an til å bli et spennende norsk it-år, sier kommunikasjonsdirektør Anders Lindgren i it-konsulentselskapet Steria.
En undersøkelse gjennomført av analysebyrået Synovate for Steria viser at rundt 30 prosent av norske bedrifter har økt it-budsjettet med mellom 10 og 25 prosent inneværende år. Én av ti organisasjoner har økt med 25 prosent eller mer.
– Investeringsviljen fortsetter å øke i Norge, til tross for internasjonal uro, turbulens på børsen og renteoppgangen i fjor. Det er et tegn på at ting holder seg stabilt. I dårlige tider vet vi at kostnader skjæres inn til beinet, forteller Anders Lindgren i Steria.
Mellom 400 og 500 it-sjefer fra store organisasjoner i Norge, Sverige og Danmark deltok i undersøkelsen ”It-sjefens utfordringer”, som Steria arrangerer årlig i samarbeid med Synovate, tidligere MMI. Litt over halvparten av de rundt 200 norske it-sjefene i undersøkelsen svarer at it-budsjettene deres er omtrent uendret fra i fjor, mens 8 prosent rapporterer en reduksjon. Også i Sverige og Danmark øker it-investeringene, men i litt lavere tempo enn i Norge.
– Opp 7 prosent
Det internasjonale analysebyrået IDC beregner at det norske it-konsulentmarkedet vil være verdt cirka 23 milliarder kroner i 2008, en oppgang på omkring 7 prosent. Globalt venter analysebyrået en vekst på rundt 5 prosent.
Nils Molin, som leder den svenske delen av IDC, synes tallene fra den norske undersøkelsen er interessante. – Jeg vil tro en del av økningen kommer som følge av økte lønnskostnader. Høy etterspørsel etter arbeidskraft bidrar til at lønnsnivået stiger i it-bransjen, sier han.
Offentlige it-prosjekter
Lindgren tror offentlig sektor vil drive mye av it-veksten i Norge de nærmeste årene. – Det foregår flere svært store it-prosjekter i offentlig sektor, knyttet til omstilling og sammenslåinger i statlige og kommunale organisasjoner. Dette vil bidra til å holde etterspørselen etter it-tjenester høy en god stund fremover, sier han.
Selv om it-budsjettene vokser, er det lite som tyder på at veksten spises opp av økte drifts- og vedlikeholdskostnader. 40 prosent av it-sjefene svarer at mellom 41 og 60 prosent av de totale it-ressursene går med til drift og vedlikehold, i samme undersøkelse for fire år siden var det 36 prosent som svarte dette. Og blant de som bruker 61-80 prosent av it-ressursene på drift og vedlikehold er andelen den samme som for fire år siden.
Kamp om hodene
Samtidig som budsjettene vokser, øker også størrelsen på it-avdelingene. It-sjefene som deltok i 2008-undersøkelsen rår over større it-avdelinger enn de som deltok i 2004.
– Dette er en utvikling som skaper utfordringer for hele bransjen. Kampen om de gode hodene blir stadig sterkere, noe som kan føre til underbemanning og kapasitetsproblemer, både på kunde- og leverandørsiden, sier Lindgren, og legger til at etterspørselen etter outsourcings- og offshoringstjenester sannsynligvis vil øke som følge av dette.


